|
Hundested ligger i Nordsjælland og er en by i Halsnæs Kommune under Region Hovedstaden. Byen har ca. 9000 indbyggere.
Hundested var oprindeligt et meget stort stenrev der strakte sig fra Spodsbjerg, Halsnæs, og langt ud i havet i nordvestlig retning. Her levede og ynglede et meget stort antal sæler.
Revets sten blev i senere tid fjernet og brugt til fundament for Trekronerfortet og flere havne på Øresundskysten. Fjernelsen af revets bevirkede en stor kysterosion som de stejle skrænter ved Spodsbjerg vidner om.
I begyndelsen af 1800-tallet begyndte havfiskerne fra Lynæs at lande deres skibe på stranden udfor revet. Det blev i 1830’erne fulgt op af en række beboelseshuse for fiskerne. I takt med at skibene blev erstattet med større modeller, blev havnen udviklet fra oprindeligt nogle ris-gærder, der gik ud i vandet til den trafikhavn den i dag er udbygget til.
Jernbanen kom til Hundested i 1916 som forlængelse af Hillerød-Frederiksværk-banen. Færgeforbindelsen til Rørvig etableredes samme år (1916). Til Grenaa har der været fast rutetrafik (1934-1996). Sidst nævnte rute forsvandt som følge af konkurrerende selskabers mere attraktive forbindelser til Jylland.
Hundested Havn består i dag af fiskerihavn, færgehavn, godshavn, containerhavn samt lystbådehavn. I 2008 blev et glaspusteri indviet på havnen, og flere kunstnere er i disse år med til at skabe nyt liv på havnefronten.
Og netop kunst og kultur er med årene blevet et varemærke for dette lille hjørne af Sjælland. Hvor man end kører rundt i Halsnæs kommune, ude på de små, snoede veje, med smukke marker og enge, ligger der atelier, små skønne gårdsbutikker m.m.
Af seværdigheder i områder kan nævnes:
-
Knuds Rasmussens hus
-
Kikhavn, en smuk fredet lille by, med gamle bindingsværkshuse, og uden tilladelse for bilkørsel. Så en lille gåtur rundt i byen, giver en følelse af et rigtigt ”Morten Korch miljø”. I denne by blev blandt andet dele af ”Ditte Menneskebarn” indspillet.
-
Skansen, et smukt naturområde med stejle skrænter ned mod Kattegat, og gamle bunkere fra krigen.
-
Lynæs – med egen lille havn, smuk natur og pragtfulde villaer som knejser ud over Isefjorden.
-
Frederiksværk, med krudtværksområdet, smukt by- og handelsmiljø mm.
Bestyrelsen for G.D.V. Hundested folkedansere glæder sig til at byde alle velkomne til Landstævne. Der arbejdes allerede nu med stor energi på at planlægge Landsstævnet så der bliver noget for enhver smag. Selvfølgelig masser af dans, musik, legestuer, men også udflugter, gå- og cykelture for dem som vil, samt en hel dag i Frederiksværk med masser af festlige indslag og dans og musik.
|